Bezsenność i problemy ze snem

TERAPIA BEZSENNOŚCI | LECZENIE BEZSENNOŚCI

Każdy kto doświadczył problemów ze snem wie, jak negatywne konsekwencje ma brak snu na nasze życie. Każda noc staje się walką o sen, a dzień walką ze zmęczeniem. Jeśli doświadczasz czegoś podobnego, możliwe, że mogę Ci pomóc.

Skąd biorą się problemy ze snem?

Już ponad połowa społeczeństwa doświadcza różnych problemów ze snem i właściwie ten problem cały czas narasta. Co jest przyczyną tego, że śpimy coraz mniej?

Dwie podstawowe przyczyny problemów ze snem to:

Tryb życia
Różne aktywności, narzędzia i substancje zaburzają nasz naturalny zegar dobowy – przez co często nasz organizm po prostu nie wie, kiedy jest odpowiedni czas na odpoczynek i sen.

Nadmierne pobudzenie
To może być nadmierny stres, obawy, lęk, ale nie tylko. Kiedy mamy dużo na głowie, po prostu trudno się wyłączyć i zasnąć. Gdy Twoje ciało jest spięte, zmęczone, również wysyła informacje do mózgu o swojej aktywności, przez co mózg pobudza je jeszcze bardziej. W ten sposób tworzy się błędne koło. Gdy zaczynasz odczuwać problemy ze snem, martwisz się jeszcze bardziej brakiem snu, przez co jeszcze trudniej Ci zasnąć.

Jaka jest nasjkuteczniejsza terapia na bezsenność?

Aby poradzić sobie z bezsennością wiele osób sięga obecnie po leki nasenne. O ile leki rzeczywiście pozwalają zasnąć, to jak pokazują badania nie generują naturalnego snu, ani nie leczą bezsenności. Z tego też powodu towarzystwa medyczne w Europie oraz Stanach Zjednoczonych za najbardziej skuteczną oraz podstawową terapią bezsenności uznają terapię psychologiczną.

Terapia poznawczo-behawioralna uznawana jest m.in. przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem oraz Amerykańskie Kolegium Lekarzy za najskuteczniejszą i podstawową metodę leczenia bezsenności. Według badań wykorzystanie tej metody pomaga poprawić jakość snu u ok. 70% – 80% osób. (więcej o badaniach przeczytasz tutaj).

Terapia bezsenności - na czym polega?

Po pierwsze na wykorzystaniu terapii psychologicznej i zdefiniowaniu tego, co może powodować problemy ze snem. Przyjrzymy się zatem Twojej codziennej rutynie, aby sprawdzić, czy coś nie wywołuje Twoich problemów ze snem. Dowiadując się nieco więcej o fizjologii snu i naszych rytmach okołodobowych, lepiej zrozumiesz co ewentualnie może mieć negatywny wpływ na Twój sen.

Następnie wykorzystamy ćwiczenia relaksacyjne, trening uważności i hipnoterapię, aby nauczyć Cię jak zrelaskować Twoje ciało i umysł oraz usunąć natłok myśli przed snem. Hipnoterapia pozwoli Ci nie tylko mocno się zrelaksować i stać się sennym, ale pozwoli na nowo uwierzyć, że możesz zasypiać bez problemów.

Podczas terapii otrzymasz ode mnie dodatkowe materiały i nagrania do słuchania w domu.

Zamów bezpłatną konsultację

Mogę pomóc Ci poradzić sobie z fobią i lękiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej, jak działam, skonsultować swoją obecną sytuację, umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną.

Cześć!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mnie, współpracy, metodach, to oglądnij przygotowane przeze mnie krótkie filmy. Warto również:

Przewiń na górę