leczenie nerwicy

Nerwica

NERWICA - TERAPIA I HIPNOTERAPIA

Badania pokazują, że połączenie terapii poznawczo-behawioralnej z hipnoterapią i treningiem uważności jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia lęku, fobii, ataków paniki i innych zaburzeń.

Oglądnij film o zaburzeniach lękowych:

Czym jest nerwica?

Terminem „nerwica” określa się wiele różnych problemów lękowych. Aby zrozumieć nerwicę musimy zatem zrozumieć lęk.

Wyobraź sobie, że przechodzisz przez ulicę i nagle słyszysz głośny pisk opon samochodu. Zapewne w tym momencie poczujesz strach i lęk, których zdaniem jest ostrzec Cię przed ewentualnym zagrożeniem.

Poczucie lęku i strachu jest Ci zatem potrzebne. Między nimi jest jednak spora różnica.

Strach i stres pojawiają się najczęściej, gdy nasz umysł wykryje jakieś zagrożenie, np. widzisz najdeżdżający samochód. Lęk, to bardziej Twoja interpretacja tego, co może się wydarzyć (słyszysz pisk opon i zakładasz, że może zbliżać się jakieś niebezpieczeństwo). 

Lęk jest Ci zatem potrzebny, jako stan emocjonalny, który Cię ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem. Jako coś, co pozwala Ci ocenić konsekwencje różnych dezycji i działań. Gdy jednak lęk zaczyna dominować w Twoim życiu – prowadzi do poważnych problemów. Jakie to problemy?

Rodzaje problemów lękowych (nerwic):

Można wyróżnić wiele różnych rodzajów zaburzeń lękowych. Kiedyś stosowało się termin „nerwica” i w tym wypadku wyróżniało się kilka rodzajów, jak nerwicę lękową, czy nerwicę natręctw. Dzisiaj najczęściej używa się terminów:

  • zespół lęku uogólnionego (nerwica lękowa)
  • zaburzenia paniczne (napady paniki),
  • fobie (lęk przed konkretnymi rzeczami i sytuacjami)
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw). 

Kiedy szukać pomocy

Aby zdiagnozować problemy lękowe należy skorzystać z porady lekarza, psychologa, psychoterpauty. Istnieje jednak kilka kryteriów, które wskazują na nienaturalne stany lękowe:

  • Czy lęk utrudnia Ci funkcjonowanie? Najczęściej nadmierny lęk ma negatywny wpływ na codzienne życie i aktywności.

  • Czy czujesz lęk przez dłuższy czas? Osoby, które mają problem z lękiem odczuwają lęk dużo dłużej. W efekcie osoby z nerwicą mogą odczuwać ciągłe zagrożenie i napięcie.

  • Czy dostrzegasz fałszywe zagrożenia? Czyli nadmierne poczucie strachu, które jest sprzeczne z obiektywną oceną sytuacji. (Np. widzisz psa idącego na smyczy i czujesz zagrożenie, chociaż wiesz, że pies jest na uwięzi. Taka obserwacja będzie wskazywała na lęk dotyczący psów).

  • Czy doświadcza fałszywych alarmów? Osoby nie radzące sobie z lękiem bardzo często doświadczają ataków paniki lub nadmiernego lęku.

  • Czy strach i lęk wywołane są różnymi sytuacjami, które mają relatywnie niski poziom zagrożenia? Osoby z zaburzeniami lękowymi reagują bardzo „czule” na wiele różnych sytuacji.

  • Czy doświadczasz obsesyjnych myśli lub kompulsywnych zachowań?

Terapia

Podstawową formą leczenia nerwic jest psychoterapia, która w niektórych wypadkach wymaga wsparcia farmakologicznego.

O ile leki mogą pomóc obniżyć poziomu lęku, najczęściej nie rozwiązują problemu. Badania wykazują natomiast bardzo wysoką skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej, szczególnie w połączeniu z hipnoterapią i innymi technikami.

Dlaczego psychoterapia i hipnoza tak dobrze ze sobą współpracują?

Bo są to komplementarne metody.

Celem terapii poznawczo-bahwioralnej jest pomoc w zrozumieniu, co jest powodem nerwicy. W jaki sposób myśli i uczucia łączą się, tworząc niepożądane zachowania, reakcje i lęk. Następnie uczy się osoby nie radzące sobie z lękiem, jak znaleźć bardziej pomocne, zrównoważone i rozsądne sposoby reagowania na lęk, obawy i negatywne myśli.

Hipnoterapia posuwa ten proces jeszcze dalej.

Po dodaniu hipnozy większość ludzi może doświadczyć szybkich zmian w sposobie odczuwania i myślenia. Na przykład już po pierwszej hipnozie mogą odczuć głęboką relaksację i obniżenie poziomu lęku. Pojawia się zatem efekt: „WOW”, jest w końcu coś co działa. Te zmiany tworzą nadzieję i nowe możliwości w umyśle klienta. Zmieniają ich wiarę w leczenie, w terapeutę i siebie.

Po drugie, hipnoza to stan zwiększonej sugestywności. To nie trans a stan, w którym mamy wyłączony nadmierny krytycyzm i w ten sposób możemy pozytywnie wpłynąć na nasze negatywne emocje, myśli i działania. Podczas hipnozy osoby ćwiczą bardziej pozytywne sposoby myślenia lub zachowania w sytuacjach, które budzą ich lęk. Wyobrażają sobie myśli, uczucia i zachowania, których chcieliby doświadczać w tych trudnych sytuacjach, tak jakby były prawdziwe. I co ważne, dla umysłu te wyobrażenia są jak prawdziwe doświadczenia, co uczy umysł zupełnie nowego działania. (Więcej o hipnozie na nerwicę przeczytasz tutaj: Jak działa hipnoza na nerwicę)

Podsumowując, w swojej praktyce sięgam po różne techniki: terapię poznawczo-behawioralną, hipnoterapię i trening uważności, których wysoka skuteczność została potwierdzona przez badania naukowe.

Terapia polega na:

  • zrozumieniu problemu i powodów, które wywołują nerwicę.
  • Nauczeniu osoby z nerwicą technik radzenia sobie lękiem, negatywnymi myślami, przekonaniami, czy obsesyjno-kompulsyjnymi zachowaniami.
  • Hipnozie i autohipnozie – które pozwalają obniżyć poziom lęku, napięcia, jak i w szybki sposób zmienić sposoby reagowania, które są wywołane przez zaburzenia nerwicowe.

Sam osobiście cierpiałem na nerwicę i ataki paniki. O mojej drodze do zdrowia możesz posłuchać w podcaście: Jak wyleczyłem nerwicę lękową.

Zobacz opinie:

Od kilku lat mam nerwicę i ataki paniki. Szukałem pomocy u wielu specjalistów i leków, które pomagały na inne objawy nerwicy, ale ataki ciągle mnie męczyły. Od lipca do dzisiaj (4 październik) nie miałem ataku paniki i przede wszystkim przestałem się ich bać . Naprawdę polecam Wojtka i jego metody, jest jedyną osobą, która od 7 lat mojej nerwicy była w stanie mi pomóc.
Świetne podejście i co najważniejsze zrozumienie somat związanych z nerwicą (u mnie dość silne). Poczułam dobrą więź z Wojtkiem już po darmowej konsultacji, po prostu „kliknęło” miedzy nami co jest ważne w każdego typu terapii. Duża wiedza, pomocne ćwiczenia, narzędzia i indywidualnie dopasowana hipnoza.Wracam często do materiałów które otrzymalam i polecam Wojtka znajomym.

Zamów bezpłatną konsultację

Mogę pomóc Ci poradzić sobie ze stresem i lękiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej, jak działam, skonsultować swoją obecną sytuację, umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces terapii?

Przewiń na górę