Napady paniki

NAPADY PANIKI TERAPIA I HIPNOTERAPIA

Gdy się boimy, najczęściej czujemy napięcie oraz oraz możemy doświadczyć różnych, nieprzyjemnych symptomów fizycznych. Czasami jednak strach staje się tak silny, że wywołuje atak paniki, podczas którego doświadczamy ekstremalnego strachu i fizycznych objawów. 

Czym jest napad paniki

Kiedy doświadczasz ataku paniki, twoje ciało odczuwa przypływ strachu oraz lęku, co prowadzi do intensywnych objawów fizycznych i psychicznych. Symptomy ataku mogą być bardzo różne, np. szybkie bicie serce lub paliptacje, pocenie się, drgawki, krótki oddech, poczucie duszenia się, strach, że umieram, czy strach przed utratą kontroli i „zwariowaniem”. 

Napad paniki pojawia się nagle i mimo tego, że trwa dość krótko, jest na tyle dużym szokiem, że osoba zaczyna obawiać się nawrotu napadu. Wiele osób błędnie interpretuje napad paniki, jako zagrożenie dla zdrowia (np. przeświadczenie, że umrę lub zwariuje). Starając się uniknąć kolejnego napadu, zaczyna przypisywać im konkretne przyczyny, co często prowadzi do unikania różnych sytuacji.

Trudno potwierdzić jednoznacznie przyczyny wystąpienia napadu paniki, gdyż wpływ mają zarówno czyniki psychiczne, jak i biologiczne. Wiemy natomiast, że  stan powtarzających się napadów paniki i lęku występuje częściej u osób, które mają tendencję do interpretowania doznań fizycznych i mentalnych w katastroficzny sposób. Dla przykładu, przyśpieszone bicie serca interpretowane jest, jako nadchodzący atak serca.

Zaburzenia paniczne

Gdy osoba cierpi na powtarzające się ataki paniki, możemy mówić o zaburzeniu panicznym. W diagnostyce zakłada się, że zaburzenie paniczne to rodzaj zaburzenia lękowego, które charakteryzuje się minimum dwoma niespodziewanymi atakami paniki, po których następuje przynajmniej miesiąc obawania się, że pojawią się kolejne napady, co wywołuje zmiany mentalne oraz zmiany w zachowaniu (np. unikanie pewnych zachowań lub sytuacji

Terapia i leczenie

Terapia zaburzeń panicznych może opierać się na leczeniu farmakologicznym, jak i psychoterapii. Badania kontrolne wykazały natomiast, że psychoterapia poznawczo-behawioralna jest skuteczniejsza niż inne terapie psychologiczne oraz leczenie farmakologiczne. 70%-80% osób wraca do zdrowia. 

W swojej praktyce terapię zaburzeń panicznych opeieram przede wszystkim na terapii poznawczo-behawioralnej, ale łącząc to podejście z innymi technikami, co najczęściej daje szybsze rezultaty. Poza terapią poznawczo-behawioralną wykorzystuję hipnoterapię, mindfulness, trening umiejętności relaksacyjnych oraz „ekspozycję interoceptywną”.

Zamów bezpłatną konsultację

Mogę pomóc Ci poradzić sobie z fobią i lękiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej, jak działam, skonsultować swoją obecną sytuację, umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną.

Zobacz inne problemy

Fobie

Fobia społeczna to silny lęk przed sytuacjami społecznymi

Napady paniki

Fobia społeczna to silny lęk przed sytuacjami społecznymi

Zobacz inne problemy

Poznaj inne problemy, któe pomagam rozwiązać

Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces terapii?

Przewiń na górę