Kontrola wagi

HIPNOZA NA ODCHUDZANIE

Dla wielu osób zrzucenie kilku kilogramów to nie lada wyzwanie. Ekstremalne diety rzadko są skuteczną odpowiedzią

Czym jest fobia społeczna?

Fobia społeczna, to zaburzenie lękowe związane z sytuacjami społecznymi. Osoby cierpiące na fobię społeczną odczuwają nadmierny lęk, który pojawia się w obecności innych osób i podczas różnych sytuacji społecznych. 

Obawy, czy lęk pojawiający się w przypadku spotkań grupowych, wystąpień, czy sytuacji towarzyskich są czymś naturalnym i pozytywnym. Dzięki emocjom jesteśmy świadomi swoich zachowań, reguł towarzyskich. Jeśli jednak lęk staje się zbyt silny, lekka nieśmiałość zamienia się w brak pewności siebie, niską samoocenę i strach, że zrobimy albo powiemy coś wstydliwego. 

Fobia społeczna sprawia, że trudniej nam nawiązywać relacje, utrzymywać kontakt wzrokowy, czy nawet odbierać telefon. Ciągły lęk wmawia nam, że cały czas jesteśmy obserwowani i oceniani przez innych.  

Objawy fobii społecznej

Objawy mentalne:

  • Zamartwianie się dotyczące nadchodzących sytuacji
  • Pojawiający się silny lęk a nawet panika w sytuacjach, gdy spotykamy się z wieloma osobami
  • Zamartwianie się, że kogoś urazimy, albo zrobimy coś źle
  • Krytykowanie siebie po konwersacji

Objawy fizyczne

  • Nadmierne pocenie
  • Arytmia serca
  • Czerwienienie
  • Jąkanie
  • Drżenie
  • Mdłości

Powody fobii społecznej

Bardzo trudno określić dokładną przyczynę lęku społecznego. Najprawdopodobniej fobia jest wynikiem wystąpienia kilku czynników. Uważa się, że przyczyny mogą być genetyczne, jak i traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Powszechnie przyjmuje się również, że lęk społeczny jest dziedziczny, a dzieci rodziców z lękiem społecznym bardzo prawdopodobnie rozwiną ten stan.

To co jest ważne w kontekście leczenia i terapii: u osób cierpiących na fobię wiele badań wykazało zwiększoną aktywność ciała migdałowatego – części mózgu, która odpowiada za kontrolę strachu.

Badania pokazują również, że osoby cierpiące na fobię społeczną w sytuacjach społecznych mają tendencję do skupiania nadmiernej uwagi na sobie, oceniania się i skupiania uwagi na doznaniach dotyczących ciała, co wywołuje negatywne myśli i lęk. 

Fobia społęczna
nie jest spowodowana Twoim wstydem, nieśmiałością, niską samooceną, a ciągłym kierowaniem uwagi z zewnątrz do wewnątrz (siebie).

Terapia

Jeśli cierpisz na fobię społeczną, to musisz wiedzieć, że terapia może być bardzo skuteczna, ale wymaga połączenia różnych technik. Fobia jest formą lęku więc na początku musisz nauczyć się radzić sobie ze stresem i lękiem. W tym celu wykorzystamy różne metody, jak ćwiczenia relaksacyjne, mindfulness, które obniżą aktywność ciała migdałowatego. To pozwoli Ci stać się bardziej odpornym na stres i lęk.

Drugi i najważniejszy etap, to zrozumienie, skąd bierze się lęk społeczny. Fobia społeczna nie jest spowodowana Twoim wstydem, nieśmiałością, czy niską samooceną. To są już efekty fobii. Podstawowym powodem jest nadmierne skupianie uwagi na sobie w sytuacjach społecznych.

Osoby z fobią społeczną cały czas zastanawiają się, jak ocenią je inni. Błędnie zakładają, że skupiają się na innych, ale w rzeczywistości ich uwaga skupiona jest na sobie – wewnętrznych przekonaniach, myślach, emocjach i doznaniach. To ciągłe skupienie uwagi na sobie, ocenianie się wywołuje napięcie, negatywne przekonania na swój temat i w efekcie lęk.

Wykorzystując hipnoterapię poznawczo-behawioralną możemy w bardzo prosty sposób to zmienić. Możemy nauczyć umysł innego zachowania. Możemy nauczyć się przenoszenia uwagi z wewnątrz na zewnątrz oraz lepszego radzenia sobie z lękiem.

 

Ponieważ fobia społeczna powoduje najczęściej niską samoocenę, brak pewności siebie – podczas terapii często wykorzystuję również inne techniki jak: trening asertywności, trening radzenia sobie z problemami, czy np. techniki zwiększające poczucia własnej wartości.

Zamów bezpłatną konsultację

Mogę pomóc Ci poradzić sobie z fobią i lękiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej, jak działam, skonsultować swoją obecną sytuację, umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną.

Zobacz inne problemy

Fobie

Fobia społeczna to silny lęk przed sytuacjami społecznymi

Napady paniki

Fobia społeczna to silny lęk przed sytuacjami społecznymi

Zobacz inne problemy

Poznaj inne problemy, któe pomagam rozwiązać

Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces terapii?

Przewiń na górę