Fobie

LECZENIE FOBII, TERAPIA I HIPNOTERAPIA

Każdy z nas się czegoś boi. To może być strach przed pająkami, lataniem samolotem, czy np. kontaktami z innymi osobami. Strach jest naturalną emocją, która ma nas ostrzegać i chronić przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Czasami jednak strach staje się tak silny, że wywołuje przytłaczający lęk, a nawet panikę.

Czym jest fobia?

Fobia to lęk spowodowany niekontrolowanym strachem przed określonymi przedmiotami, sytuacjami lub czynnościami. Osoby z fobią, gdy napotkają źródło lęku, mogą doświadczać nie tylko lęku, strach, a ale też paniki.

Rodzaje fobii

Fobia to rodzaj zaburzenia lękowego, natomiast same fobie możemy podzielić na:

Fobie specyficzne:

  • Fobie związane ze zwierzętami, czyli lęk przed psami, pająkami, itd.,
  • Fobie sytuacyjne, czyli np. lęk przed lataniem, czy wizytą u dentysty,
  • Fobie związane z ciałem: np. lęk przed widokiem krwi, ukłuciem igłą,
  • Fobie seksualne, np. lęk związany z aktem seksualnym

Fobię społeczną (lęk społeczny)

Zaburzenia paniczne.

Ten podział jest bardzo przydatny, gdyż do każdego z tych problemów musimy podejść nieco inaczej inaczej.

Terapia

Zazwyczaj od każdej osoby, która cierpi na fobię słyszę to samo: nie ma takiej terapii, która pozwoliłaby mi przestać się bać … [tutaj wymieniany jest źródło lęku].

Wtedy powtarzam: nie ma takiej terapii! Bo nie chodzi o to, aby się nie bać. Chodzi o to, aby stać się odważnym.

W końcu, czy zupełne pozbycie się leku przed wężami, albo pająkami byłoby dla nas bezpieczne? Czy zupełny brak strachu przed kontaktami z ludźmi – tym co o nas pomyślą, czy braku strachu, że nas wykorzystają – byłyby dla naszego funkcjonowania dobre?

Terapia fobii nie polega na pozbyciu się lęku,
a na staniu się odważnym.

Strach jest nam potrzebny. Jedyne czego brakuje ludziom z fobią, to odwagi związanej ze źródłem lęku.

Dlatego najgorszą strategią na lęk jest „unikanie”. Niby działa – jeśli unikam tego, czego się boję, to nie ma problemu. Ale twój mózg za każdym razem tylko przekonuje się jeszcze bardziej, że to czego unikasz jest śmiertelnie niebezpieczne i pogłębia twój lęk.

Sposób na fobię jest zatem tylko jeden i bardzo prosty – musisz zaakceptować swój lęk, a następnie znaleźć w sobie trochę odwagi, aby przełamać strach i wystawić się na obiekt lęku.

Tak brzmi teoria, ale w praktyce wykorzystuję bardziej humanitarne metody, które opierają się na hipnoterapii, psychoterapii poznawczo-behawioralnej i wiedzy neurobiologicznej dotyczącej działania naszego mózgu.

Do każdej fobii podchodzimy trochę inaczej. Na fobie specyficzne dobrze działa tzw. odczulanie podczas hipnozy. Technika ta wykorzystuje cechę naszego mózgu, która polega na tym, że nie możemy być w dwóch stanach jednocześnie. Mocno zrelaksowani nie potrafimy czuć strachu przez co, podczas hipnozy, możemy oduczyć nasz umysł strachu przed danym obiektem, czy sytuacją.

Inaczej jednak musimy podejść do kwestii napadów paniki, czy fobii społecznej, o których możesz przeczytać więcej poniżej. W każdym jednak wypadku badania naukowe wykazują bardzo wysoką skuteczność hipnozy i psychoterapii.

Zamów bezpłatną konsultację

Mogę pomóc Ci poradzić sobie z fobią i lękiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej, jak działam, skonsultować swoją obecną sytuację, umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną.

Inne problemy

Fobia społeczna

Fobia społeczna to silny lęk przed sytuacjami społecznymi

Napady paniki

Fobia społeczna to silny lęk przed sytuacjami społecznymi

Przewiń na górę